ESRD100M12R
Mfr.Part #
ESRD100M12R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 12.5V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Packing Method :
TR
Series :
ESRD
Weight :
670.01263mg
Ripple Current :
1A
Mount :
PCB, Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Shape :
J BEND
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Applications :
Bypass, Decoupling
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
1.3mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
12V
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Aluminium
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
12.5V
Depth :
4.3mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
0.06 %
Leakage Current :
3μA
Case Code (Imperial) :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ESRD100M12R
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Cornell Dubilier Electronics ESRD100M12R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:12V, Number of Pins:2, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), ESRD100M12R pinout, ESRD100M12R datasheet PDF, ESRD100M12R amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Cornell Dubilier Electronics ESRD100M12R ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics ESRD100M12R
10μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.071 1.80mm Tape & Reel (TR) 60mOhm ESRD Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling