ESRD101M02R
Mfr.Part #
ESRD101M02R
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2V SMD
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
2V
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
1000 hours
Width :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.5A
Terminal Shape :
J BEND
Tan Delta :
0.06
Polarity :
POLARIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Applications :
Bypass, Decoupling
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
2917 (7343 Metric)
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
0.012mA
Series :
ESRD
Datasheets
ESRD101M02R
Cornell Dubilier Electronics ESRD101M02R
100μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.071 1.80mm Tape & Reel (TR) 18mOhm ESRD Surface Mount Polymer Bypass, Decoupling