ESR03EZPF1002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESR03EZPF1002
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
10kOhm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
TS 16949
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
150V
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
250mW
Series :
ESR
Datasheets
ESR03EZPF1002
ROHM Semiconductor ESR03EZPF1002
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 10kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C