ECH350R-08P
Mfr.Part #
ECH350R-08P
Description
TERM BLK 8POS 3.50MM HDR
Voltage - UL :
300 V
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Voltage - IEC :
320 V
Current - IEC :
14A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Features :
Current - UL :
8 A
Number of Positions :
8
Positions Per Level :
8
Datasheets
ECH350R-08P
DINKLE Corporation USA ECH350R-08P
0.138 (3.50mm) Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) ECH350R Tin
ECH350R-08P Overview
ECH350R-08P Features
ECH350R series
ECH350R-08P Applications
There are a lot of Dinkle
ECH350R-08P Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM