ECH350R-03P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECH350R-03P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 3POS 3.50MM HDR
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Solder
Header Orientation :
90°, Right Angle
Product Status :
Active
Voltage - UL :
300 V
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Current - UL :
8 A
Number of Levels :
1
Plug Wire Entry :
Voltage - IEC :
320 V
Wire Gauge or Range - mm² :
Features :
Current - IEC :
14A
Wire Gauge or Range - AWG :
Contact Mating Finish :
Tin
Package :
Bulk
Color :
Green
Number of Positions :
3
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Series :
ECH350R
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Positions Per Level :
3
Datasheets
ECH350R-03P
DINKLE Corporation USA ECH350R-03P
0.138 (3.50mm) Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) ECH350R Tin
ECH350R-03P Overview
ECH350R-03P Features
ECH350R series
ECH350R-03P Applications
There are a lot of Dinkle
ECH350R-03P Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM