ECH350R-07P
Mfr.Part #
ECH350R-07P
Description
TERM BLK 7POS 3.50MM HDR
Stock
400
In Stock :
400
Headers, Plugs and Sockets
Wire Gauge or Range - AWG :
Number of Ways :
7
Positions Per Level :
7
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Current - IEC :
14A
Number of Decks :
1
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Voltage - IEC :
320 V
Voltage - UL :
300 V
Solder
Rated Current :
8 A
Number of Rows :
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
90°, Right Angle
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge or Range - mm² :
Mounting Type :
BOARD
Current - UL :
8 A
Features :
Fastening Method :
Connector
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Rated Voltage :
300 V
Plug Wire Entry :
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
ECCN Code :
EAR99
Safety Approval :
CUL; UL; VDE
Datasheets
ECH350R-07P
DINKLE Corporation USA ECH350R-07P
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM