ECH350R-06P
Mfr.Part #
ECH350R-06P
Description
TERM BLK 6POS 3.50MM HDR
Headers, Plugs and Sockets
Fastening Method :
Connector
Mounting Type :
BOARD
Current - IEC :
14A
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Termination Style :
Solder
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge or Range - mm² :
HTS Code :
Package :
Bulk
Safety Approval :
CUL; UL; VDE
90°, Right Angle
Wire Gauge or Range - AWG :
Active
Number of Rows :
1
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Number of Decks :
Positions Per Level :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Number of Ways :
6
Current - UL :
8 A
Voltage - UL :
300 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Voltage :
300 V
Features :
ECCN Code :
EAR99
Rated Current :
8 A
Voltage - IEC :
320 V
Datasheets
ECH350R-06P
DINKLE Corporation USA ECH350R-06P
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM