ECH350R-05P
Mfr.Part #
ECH350R-05P
Description
TERM BLK 5POS 3.50MM HDR
Stock
490
In Stock :
490
Current - UL :
8 A
Voltage - IEC :
320 V
Pitch :
0.138 (3.50mm)
Number of Positions :
5
Base Product Number :
151117
Mounting Type :
Through Hole
Plug Wire Entry :
Voltage - UL :
300 V
Current - IEC :
14A
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Positions Per Level :
5
Datasheets
ECH350R-05P
DINKLE Corporation USA ECH350R-05P
0.138 (3.50mm) Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) * Tin
ECH350R05P Overview
ECH350R05P Features
* series
ECH350R05P Applications
There are a lot of Dinkle
ECH350R05P Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM