DR4560D60RPJ
Mfr.Part #
DR4560D60RPJ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
Solid State Relays
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
DIN Rail
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Output Type :
AC
Termination Style :
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Load :
48V~600V
Packaging :
Bulk
Voltage - Input :
4V~32VDC
Load Current :
60A
Published :
Datasheets
DR4560D60RPJ
Sensata Technologies – Crydom DR4560D60RPJ
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V