DR4560A60PJ
Mfr.Part #
DR4560A60PJ
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
Solid State Relays
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Nominal Output Voltage :
600 VAC
IP Rating :
IP20
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Termination :
Spring Terminal
Input Signal :
90-280 VAC, 90-280 VDC
Input Current :
4 mA
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
RoHS :
Details
Subcategory :
Relays
Series :
DR45
Brand :
Crydom
Output Voltage :
600 VAC
Input Polarity :
AC/DC
Crydom
Circuit :
1NO
Current Rating :
45 A
Tradename :
NOVA22
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Type :
SCR AC Switch
Mounting :
DIN Rail
Product :
Solid State Relays
Datasheets
DR4560A60PJ
Sensata Technologies – Crydom DR4560A60PJ
DR4560A60PJ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V