DR4560A45PJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR4560A45PJ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 45A 48-600V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Packaging :
Bulk
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Input :
90V~280VAC/DC
Published :
Voltage - Load :
48V~600V
Series :
DR45
Termination Style :
Spring Terminal
Mounting Type :
DIN Rail
Load Current :
45A
Datasheets
DR4560A45PJ
Sensata Technologies – Crydom DR4560A45PJ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V