DR4560A45RPJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR4560A45RPJ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 45A 48-600V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Mounting :
DIN Rail
Current Rating :
45 A
Nominal Output Voltage :
600 VAC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Relays
IP Rating :
IP20
Output Voltage :
600 VAC
Product :
Solid State Relays
Input Current :
4 mA
Brand :
Crydom
Input Polarity :
AC/DC
Termination :
Spring Terminal
Circuit :
1NO
Output Type :
SCR AC Switch
Mounting Style :
DIN Rail Mount
RoHS :
Details
Input Signal :
90-280 VAC, 90-280 VDC
Tradename :
NOVA22
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Crydom
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Series :
DR45
Datasheets
DR4560A45RPJ
Sensata Technologies – Crydom DR4560A45RPJ
DR4560A45RPJ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V