DPFF6P22J
Mfr.Part #
DPFF6P22J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
27.813mm
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Size / Dimension :
1.701Lx0.850W 43.20mmx21.60mm
Pbfree Code :
yes
Series :
DPFF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
200V
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
1.094 27.80mm
Width :
21.6mm
Terminal Pitch :
27.8mm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
Published :
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
43.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.22µF