DPFF12D33J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPFF12D33J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 5% 1.2KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Length :
33mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1200V
HTS Code :
Terminal Pitch :
18.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 475
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
1.299Lx0.500W 33.00mmx12.70mm
Series :
DPFF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Capacitance :
3300pF
Width :
12.7mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
475V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
18.288mm