DPFF12D56J-F
Mfr.Part #
DPFF12D56J-F
Description
CAP FILM 5600PF 5% 1.2KVDC RAD
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1200V
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Tolerance :
±5%
Capacitance :
5600pF
HTS Code :
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Dielectric :
PP
Width :
14mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.299Lx0.551W 33.00mmx14.00mm
Mounting Type :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Length :
33mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 475
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
18.3mm
Voltage - Rated AC :
475V
Lead Pitch :
18.288mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C