DPFF4S47J
Mfr.Part #
DPFF4S47J
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
18.3mm
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Series :
DPFF
Length :
33mm
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Depth :
12.7mm
Life (Hours) :
500 hours
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
0.047µF
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.299Lx0.500W 33.00mmx12.70mm