DPFF4P33J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPFF4P33J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Pitch :
27.8mm
Series :
DPFF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Height Seated (Max) :
0.799 20.30mm
Lead Pitch :
27.813mm
Number of Terminations :
2
Published :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
1.701Lx0.799W 43.20mmx20.30mm
Length :
43.2mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.094 27.80mm
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
0.33μF
Width :
20.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
DPFF4P33J-F
Cornell Dubilier Electronics DPFF4P33J-F
DPFF 0.33μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
DPFF4P33J-F Overview
There is 1.094 27.80mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.