DPFF2S56J-F
Mfr.Part #
DPFF2S56J-F
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD
Tolerance :
±5%
Width :
11.4mm
Size / Dimension :
0.949Lx0.449W 24.10mmx11.40mm
Capacitance :
0.056μF
Size Code :
Length :
24.1mm
Package / Case :
Radial
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Through Hole
Life (Hours) :
500 hours
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Wire
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.374 9.50mm
Lead Pitch :
9.5mm
Height Seated (Max) :
0.449 11.40mm
Voltage - Rated AC :
155V