DPFF2S33J-F
Mfr.Part #
DPFF2S33J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
155V
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 155
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Applications :
High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
10.7mm
Size / Dimension :
0.752Lx0.421W 19.10mmx10.70mm
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
Terminal Pitch :
9.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Length :
19.1mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.421 10.70mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
9.4996mm
Series :
DPFF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.033µF
Lead Spacing :
0.374 9.50mm