DPFF2S15J-F
Mfr.Part #
DPFF2S15J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.015µF
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
500 hours
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
9.5mm
Voltage - Rated AC :
155V
Depth :
9.4mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
Size Code :
Lead Spacing :
0.374 9.50mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Series :
DPFF
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 155
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
800 µm
Length :
19.1mm
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.752Lx0.370W 19.10mmx9.40mm
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DPFF2S15J-F
Cornell Dubilier Electronics DPFF2S15J-F
DPFF FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.752Lx0.370W 19.10mmx9.40mm ±5% 0.015muF 155V