DPFF2P12J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPFF2P12J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.12μF
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
14mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
18.3mm
REACH SVHC :
Unknown
Life (Hours) :
500 hours
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Size / Dimension :
1.299Lx0.551W 33.00mmx14.00mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Series :
DPFF
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 155
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Length :
33mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
155V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.720 18.30mm