DPFF16S22J-F
Mfr.Part #
DPFF16S22J-F
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Width :
21.6mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
500V
Terminal Pitch :
27.8mm
Lead Pitch :
27.813mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Length :
43.2mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.022µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
1.094 27.80mm
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Size / Dimension :
1.701Lx0.850W 43.20mmx21.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.850 21.60mm