DPFF16D68J
Mfr.Part #
DPFF16D68J
Description
CAP FILM 6800PF 5% 1.6KVDC RAD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Lead Pitch :
18.288mm
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
PC Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated AC :
500V
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Custom Capabilities :
Leads May Be Straight or Formed
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
1.299Lx0.650W 33.00mmx16.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Capacitance :
6800pF