DPFF16D1J-F
Mfr.Part #
DPFF16D1J-F
Description
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1000pF
Lead Pitch :
18.3mm
Length :
31.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Voltage - Rated AC :
500V
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
500 hours
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Applications :
High Pulse, DV/DT
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
HTS Code :
Size / Dimension :
1.252Lx0.291W 31.80mmx7.40mm
Width :
7.4mm