DPFF16D1J
Mfr.Part #
DPFF16D1J
Description
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD
PP
Mounting Type :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Length :
31.8mm
Lead Pitch :
18.3mm
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Voltage - Rated AC :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Capacitance :
1000pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Size / Dimension :
1.252Lx0.291W 31.80mmx7.40mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Life (Hours) :
500 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
High Pulse, DV/DT
Width :
7.4mm