DPFF16D18J-F
Mfr.Part #
DPFF16D18J-F
Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
1800pF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Length :
33mm
Lead Pitch :
18.288mm
DPFF
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Lead Spacing :
0.720 18.30mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
500V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.299Lx0.500W 33.00mmx12.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
18.3mm
Width :
12.7mm