DMC1229UFDB-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMC1229UFDB-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET N/P-CH 12V U-DFN2020-6
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FET Type :
N and P-Channel
Lead Free :
Lead Free
Published :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Series :
Automotive, AEC-Q101
Continuous Drain Current (ID) :
3.8A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
914pF @ 6V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5.6A 3.8A
Mount :
Surface Mount
Polarity/Channel Type :
N-CHANNEL AND P-CHANNEL
Contact Plating :
Gold
Fall Time (Typ) :
26.4 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
12V
Width :
2.075mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
19.6nC @ 8V
Max Power Dissipation :
1.4W
Number of Pins :
6
Number of Terminations :
6
Gate to Source Voltage (Vgs) :
8V
Package / Case :
6-UDFN Exposed Pad
Number of Channels :
2
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Application :
SWITCHING
Rise Time :
11.5ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
5.7 ns
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Turn-Off Delay Time :
27.8 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
29m Ω @ 5A, 4.5V
Height :
555μm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Elements :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
High Reliability
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Datasheets
DMC1229UFDB-7
Diodes Incorporated DMC1229UFDB-7
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26