DF70845AD80FPV
Mfr.Part #
DF70845AD80FPV
Package / Case
112-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112LQFP
Frequency :
80MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Oscillator Type :
Internal
Address Bus Width :
30
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Core Processor :
SH-2
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RAM Size :
32K x 8
Pin Count :
112
Termination :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
11
Program Memory Type :
Flash
Density :
4 Mb
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Number of I/O :
76
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
512kB
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Data Converter :
A/D 8x10b
DMA Channels :
Lead Free :
Lead Free
Series :
SuperH® SH7080
Bit Size :
32
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of UART Channels :
4
Height Seated (Max) :
1.7mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI, UART, USART
Length :
20mm
Data Bus Width :
32b
Number of Terminations :
112
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
REACH SVHC :
No SVHC
Access Time :
80 μs
Number of ADC Channels :
8
Base Part Number :
DF70845
Terminal Pitch :
0.65mm