DF7055SBP40LNV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF7055SBP40LNV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 256QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
DF7055
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
149
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 32x10b
Memory Size :
512kB
RAM Size :
32K x 8
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI
Interface :
CAN, EBI/EMI, SCI
Core Processor :
SH-2E
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of Pins :
256
Core Size :
32-Bit
Package / Case :
256-BQFP
Series :
SuperH® SH7050
Frequency :
40MHz