DF7055SF40KN
Mfr.Part #
DF7055SF40KN
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-BQFP
Datasheet
Download
Description
MCU 32BIT 512KB FLASH
Stock
820
In Stock :
820
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Published :
2003
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
SH-2E
Factory Lead Time :
20 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Interface :
CAN, EBI/EMI, SCI
Base Part Number :
DF7055
Radiation Hardening :
No
Data Bus Width :
32b
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Number of Pins :
256
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of UART Channels :
5
Number of I/O :
149
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
256-BQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Series :
SuperH® SH7050
Frequency :
40MHz
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI
Number of Timers/Counters :
65
Memory Size :
512kB
Packaging :
Tray
Watchdog Timer :
yes
Data Converter :
A/D 32x10b
RAM Size :
32K x 8
Core Size :
32-Bit
Datasheets
DF7055SF40KN
512KB 512K x 8 FLASH SH-2E 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7050 Series DF7055 256 Pin 40MHz 256-BQFP
DF7055SF40KNV Overview
The package has a 256-BQFP shape. With 149 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. The SuperH® SH7050 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 512KB 512K x 8. There's a SH-2E Core Processor inside. Its memory size is 512kB. It is possible to find alternatives to the base part number DF7055 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 40MHz. It is possible to access the 256 pins on the chip. In total, it has 65 timers and counters in it. As far as UART channels are concerned, it has 5.