Z84C0010PEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Z84C0010PEG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Datasheet
Download
Description
IC MPU Z80 10MHZ 40DIP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microprocessors
Width :
14.22mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Graphics Acceleration :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Packaging :
Tube
Voltage - I/O :
5.0V
Base Part Number :
Z84C00
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Memory Type :
ROMless
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Memory Size :
64KB
Boundary Scan :
No
Max Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Bit Size :
8
Supply Current-Max :
50mA
Number of Pins :
40
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
RAM Size :
256B
Supply Voltage :
5V
Published :
2002
Voltage :
5V
Additional Feature :
DRAM REFRESH COUNTER
Frequency :
10MHz
Number of External Interrupts :
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
40
Integrated Cache :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Bits :
8
Package / Case :
40-DIP (0.620, 15.75mm)
Height :
4.19mm
Low Power Mode :
yes
Series :
Z80
Data Bus Width :
8B
Terminal Pitch :
2.54mm