DF70834AD80BGV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF70834AD80BGV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
112-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 112LFBGA
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
32-Bit
Number of UART Channels :
4
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI
Data Converter :
A/D 8x10b
Data Bus Width :
32b
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Core Processor :
SH-2
Series :
SuperH® SH7080
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Factory Lead Time :
24 Weeks
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
65
Mount :
Surface Mount
RAM Size :
16K x 8
Memory Size :
256KB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
DF70834
Package / Case :
112-LFBGA
Number of Pins :
112
Connectivity :
I²C, UART/USART
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
11
Frequency :
80MHz