DF5A-14DP-5DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF5A-14DP-5DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 14POS 5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
IEC Conformance :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
Series :
DF5
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
14
Housing Material :
Plastic
Housing Color :
Beige
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Tin
Additional Feature :
LOW PROFILE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
Style :
Board to Board or Cable
Pitch - Mating :
0.197 5.00mm
Contact Shape :
Square
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
22.5mm
Contact Material :
Brass
Row Spacing - Mating :
0.197 (5.00mm)
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Locking Ramp
Feature :
Board Guide
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DF5A-14DP-5DSA
Hirose DF5A-14DP-5DSA
DF5 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.591 15.00mm Height