DF5A-10DP-5DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF5A-10DP-5DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.197 (5.00mm)
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
No
Additional Feature :
LOW PROFILE
Contact Finish - Mating :
Tin
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Feature :
Board Guide
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Housing Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
PCB Contact Row Spacing :
5.0038 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
DF5
Fastening Type :
Locking Ramp
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Beige
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.461 inch
Rated Current (Signal) :
8A
Contact Shape :
Square
Mixed Contacts :
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Number of Positions :
10
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
HTS Code :
Published :
Pitch - Mating :
0.197 5.00mm
Mating Contact Pitch :
0.197 inch
IEC Conformance :
Contact Material :
Brass
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Body Depth :
0.591 inch
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Reliability :
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.138 inch
Stack Height (Mating) :
22.5mm
Durability :
30 Cycles
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Male
Number of Conductors :
ONE
Body Length or Diameter :
1.083 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DF5A-10DP-5DSA
Hirose DF5A-10DP-5DSA
DF5 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.591 15.00mm Height