DF5A-12DP-5DSA
Mfr.Part #
DF5A-12DP-5DSA
Description
CONN HEADER VERT 12POS 5MM
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
No
Body Depth :
0.591 inch
Shrouded - 4 Wall
Housing Color :
Beige
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
12
Housing Material :
Plastic
Rated Current (Signal) :
8A
Length - Termination :
0.138 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Series :
DF5
Durability :
30 Cycles
Style :
Board to Board or Cable
Stack Height (Mating) :
22.5mm
Unknown
Number Of PCB Rows :
2
HTS Code :
PCB Contact Row Spacing :
5.0038 mm
Mating Contact Pitch :
0.197 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Body Breadth :
0.461 inch
Row Spacing - Mating :
0.197 (5.00mm)
Additional Feature :
100 PCS. PER BAG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Reference Standard :
UL
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Termination :
Solder
Gender :
Male
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Shape :
Square
Lead Pitch :
5mm
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Filter Feature :
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Pitch - Mating :
0.197 5.00mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Connector Type :
Header
MIL Conformance :
Datasheets
DF5A-12DP-5DSA
Hirose DF5A-12DP-5DSA
DF5 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 12-Position Board to Board or Cable 0.591 15.00mm Height