DF5A-10P-5DSA(05)
Mfr.Part #
DF5A-10P-5DSA(05)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 5MM
Number of Rows :
1
Series :
DF5
Filter Feature :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
5mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Current Rating :
8A
Stack Height (Mating) :
22.5mm
Lead Free :
Lead Free
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
Polyamide
Contact Finish - Mating :
Tin
DIN Conformance :
Fastening Type :
Locking Ramp
Additional Feature :
LOW PROFILE
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions :
10
Insulation :
Insulated
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
Contact Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Housing Color :
Beige
Insulation Resistance :
1GOhm
Style :
Board to Cable/Wire
Pbfree Code :
yes
Male Pin
Voltage - Rated :
500V
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Flammability Rating :
Pitch - Mating :
0.197 5.00mm
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Datasheets
DF5A-10P-5DSA(05)
Hirose DF5A-10P-5DSA(05)
DF5 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.591 15.00mm Height