DF20F-50DP-1V(59)
Mfr.Part #
DF20F-50DP-1V(59)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated :
100V
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Termination :
Solder
Insulation Color :
Natural
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Height :
0.181 4.60mm
Color :
Beige
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Series :
DF20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Number of Conductors :
ONE
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Additional Feature :
EMBOSSED TAPE PACKAGING
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization Key :
ENDS
Style :
Board to Cable/Wire
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
50
Total Number of Contacts :
50
Housing Material :
Plastic
Reference Standard :
UL
Mount :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Row Spacing :
5.588 mm
Lead Pitch :
1mm
Published :
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mounting Type :
Surface Mount
Body Depth :
0.181 inch
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1A
Number Of PCB Rows :
2
Body Length or Diameter :
1.075 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
DF20F-50DP-1V(59)
Hirose DF20F-50DP-1V(59)
DF20 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 50-Position Board to Cable/Wire 0.181 4.60mm Height