DF200AB160
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF200AB160
Manufacturer
Sansha Electric
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIOE MODULE 1600V 200A
Manufacturer :
Sansha Electric
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Voltage - Rated AC :
250V
Approvals :
CSA, EN, UL
Sanrex-Sansha Electric Manufacturing
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Tradename :
SanRex
Filter Type :
Single Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 mA @ 1600 V
Mounting Type :
DIN Rail
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product :
Diode Power Modules
Current :
3A
Series :
RSMN
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Mounting Style :
Screw Mounts
Output Current :
200 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV
Termination Style :
Terminal Block
Inductance :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package :
Tray
Product Type :
Configuration :
Single Stage
Technology :
Si
Diode Type :
Three Phase
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
Module
RoHS :
Details
Brand :
SanRex
Voltage - Rated DC :
250V
Vf - Forward Voltage :
1.2 V
Type :
3 PHASE BRIDGE
Frequency - Operating :
Current - Average Rectified (Io) :
200 A
Datasheets
DF200AB160
Sansha Electric DF200AB160
Three Phase Rectifier Diode Module DIN Rail
DF200AB160 Overview
DF200AB160 Features
DF200AB160 Applications
There are a lot of Sanrex
DF200AB160 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A