DF20F-10DP-1V(59)
Mfr.Part #
DF20F-10DP-1V(59)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Resistance :
30mOhm
MIL Conformance :
No
Additional Feature :
EMBOSSED TAPE PACKAGING
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Published :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mixed Contacts :
Filter Feature :
PCB Contact Row Spacing :
5.588 mm
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Total Number of Contacts :
10
Insulation Color :
Natural
Current Rating (Amps) :
1A
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Header
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Style :
Board to Cable/Wire
Stack Height (Mating) :
5.8mm
Series :
DF20
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Durability :
50 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
10
Color :
Beige
Mount :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Insulation Height :
0.181 4.60mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Lead Pitch :
1mm
Lead Free :
Contains Lead
Housing Material :
Plastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.181 inch
Gender :
Male
Polarization Key :
ENDS
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Datasheets
DF20F-10DP-1V(59)
Hirose DF20F-10DP-1V(59)
DF20 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.181 4.60mm Height