DF20F-10DP-1V(56)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20F-10DP-1V(56)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Beige
MIL Conformance :
No
Filter Feature :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Durability :
50 Cycles
Published :
Number of Positions :
10
PCB Contact Row Spacing :
5.588 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.181 4.60mm
Insulation Color :
Natural
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e4
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
10
Number of Rows :
2
HTS Code :
Lead Pitch :
1mm
Stack Height (Mating) :
5.8mm
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
DIN Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
Style :
Board to Cable/Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Connector Type :
Header
Housing Material :
Polyamide
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
30mOhm
Number Of PCB Rows :
2
Additional Feature :
LOW PROFILE
Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Orientation :
Straight
Depth :
5.4mm
Contact Gender :
Male
Termination :
Solder
Max Current Rating :
1A
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Number of Positions Loaded :
All
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reference Standard :
UL
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
IEC Conformance :
Series :
DF20
Datasheets
DF20F-10DP-1V(56)
Hirose DF20F-10DP-1V(56)
DF20 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.181 4.60mm Height