DF20EF-30DP-1V(52)
Mfr.Part #
DF20EF-30DP-1V(52)
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1MM
Contact Length - Mating :
Product :
Headers
Features :
Pick and Place, Solder Retention
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Wire Gauge :
28 AWG
Mounting Angle :
Straight
Mated Stacking Heights :
5.8mm
Header
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Type :
Wire to Board
Overall Contact Length :
Package :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Packaging :
Cut Tape
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
Solder
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Insulation Color :
Natural
Contact Plating :
Gold
Applications :
Housing Gender :
Male
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Insulation Resistance :
500 MOhms
Male Pin
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Positions :
30
Pitch :
1 mm
Contact Gender :
Pin (Male)
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Product Status :
Active
Housing Color :
Beige
2 Rows Header Cut Tape 30 Positions Surface Mount Male Pin DF20