DF20EF-20DP-1V(52)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20EF-20DP-1V(52)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch :
1 mm
Contact Finish Thickness - Post :
8.00µin (0.203µm)
Connector Type :
Header
Applications :
Mounting Angle :
Straight
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Mating :
Minimum Operating Temperature :
- 35 C
Voltage Rating :
100VAC/DC
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Product Status :
Active
Wire Gauge :
28 AWG
Termination Style :
Solder
Product :
Headers
Series :
DF20
Type :
Wire to Board
Housing Color :
Beige
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Insulation Resistance :
500 MOhms
Packaging :
Cut Tape
Contact Type :
Male Pin
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Shape :
Square
Mated Stacking Heights :
5.8mm
Housing Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Number of Positions :
20
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
Package :
Tape and Reel (TR)
Style :
Board to Cable/Wire
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Base Product Number :
DF20E
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Overall Contact Length :
Insulation Color :
Natural
Contact Material :
Phosphor Bronze
2 Rows Header Cut Tape 20 Positions Surface Mount Male Pin DF20