DF20EF-10DP-1V(91)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20EF-10DP-1V(91)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Ingress Protection :
Features :
Solder Retention
Contact Length - Post :
Termination :
Solder
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Mating :
Style :
Board to Cable/Wire
Applications :
Contact Length - Mating :
Number of Positions Loaded :
All
Overall Contact Length :
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Base Product Number :
DF20E
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Cut Tape
Voltage Rating :
100VAC/DC
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Series :
DF20
Insulation Color :
Beige
Contact Finish - Post :
Gold
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Datasheets
DF20EF-10DP-1V(91)
2 Rows Header Cut Tape 10 Positions Surface Mount Male Pin DF20