DF20EF-10DP-1V(65)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF20EF-10DP-1V(65)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mated Stacking Heights :
Product Status :
Active
Number of Positions :
10
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
DF20
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Beige
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Gold
Overall Contact Length :
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness - Post :
Current Rating (Amps) :
Varies by Wire Gauge
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Features :
Solder Retention
Base Product Number :
DF20E
Contact Length - Post :
RoHS :
Details
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Package :
Tube
Voltage Rating :
100VAC/DC
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
Phosphor Bronze
Applications :
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Contact Length - Mating :
Datasheets
DF20EF-10DP-1V(65)
2 Rows Header Tube 10 Positions Surface Mount Male Pin DF20