DAP15P565MTXLF
Mfr.Part #
DAP15P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Voltage - Rated :
300V
Length :
38.76mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Supply Voltage (AC) :
1kV
Contact Plating :
GXT, Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Operating Temperature :
125°C
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Thermoplastic
Depth :
21.23mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Feature :
Grounding Indents, Mounting Brackets
Datasheets
DAP15P565MTXLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P565MTXLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DAP15P565MTXLF pinout, DAP15P565MTXLF datasheet PDF, DAP15P565MTXLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P565MTXLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAP15P565MTXLF Overview
DAP15P565MTXLF Features
15 basic kinds of terminations
DP series
DAP15P565MTXLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAP15P565MTXLF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP