DAP15P565CTXLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAP15P565CTXLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Voltage - Rated :
300V
Feature :
Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
15
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
DP
Dielectric Material :
Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub
Datasheets
DAP15P565CTXLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P565CTXLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DAP15P565CTXLF pinout, DAP15P565CTXLF datasheet PDF, DAP15P565CTXLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P565CTXLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAP15P565CTXLF Overview
DAP15P565CTXLF Features
DP series
DAP15P565CTXLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAP15P565CTXLF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP