DAP15P465TXLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAP15P465TXLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT WW
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Series :
DP
Current Rating :
7.5A
Termination :
Wire Wrap
Pitch :
2.74mm
Number of Terminations :
15
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mount :
Panel, Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Lead Free :
Lead Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Feature :
Grounding Indents
Orientation :
Straight
Depth :
25.05mm
Contact Finish :
Gold, GXT™
Length :
38.76mm
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
15
Connector Style :
D-Sub
Connector Type :
Plug, Male Pins
Max Supply Voltage (AC) :
1kV
Width :
12.2mm
Voltage - Rated :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Signal
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Datasheets
DAP15P465TXLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P465TXLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:15, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, DAP15P465TXLF pinout, DAP15P465TXLF datasheet PDF, DAP15P465TXLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P465TXLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions DAP15P465TXLF
DAP15P465TXLF Overview
DAP15P465TXLF Features
15 basic kinds of terminations
DP series
DAP15P465TXLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAP15P465TXLF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP