DAP15P064TXLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAP15P064TXLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
Flash
Orientation :
Straight
Dielectric Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Connector Style :
D-Sub
Mount :
Free Hanging
Depth :
12.55mm
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Terminations :
15
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
39.14mm
Contact Finish :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Signal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
300V
Series :
DP
Published :
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Max Supply Voltage (AC) :
1kV
Number of Positions :
15
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
DAP15P064TXLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P064TXLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Terminations:15, Operating Temperature:-55°C~125°C, DAP15P064TXLF pinout, DAP15P064TXLF datasheet PDF, DAP15P064TXLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DAP15P064TXLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DAP15P064TXLF Overview
DAP15P064TXLF Features
15 basic kinds of terminations
DP series
DAP15P064TXLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DAP15P064TXLF D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP