CTCDRH127F-7R6N
Mfr.Part #
CTCDRH127F-7R6N
Description
7.6UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
-20%, +40%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Ratings :
Supplier Device Package :
Inductance-Nom (L) :
7.6 µH
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
5.9 A
Inductance :
7.6 µH
Construction :
Magnetically Shielded
Material - Core :
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Shielded :
yes
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
Rated Current-Max :
5.9 A
Q @ Freq :
Test Frequency :
0.1 MHz
Type :
Package Width :
12.5 mm
Number of Terminals :
2
Frequency - Self Resonant :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
Package Height :
8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package Length :
12.5 mm
Size / Dimension :
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Series :
CTCDRH127F
Case/Size Code :
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance :
0.02 Ω
Datasheets
CTCDRH127F-7R6N
Central Technologies CTCDRH127F-7R6N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD