CTCDC5D23F-221K
Mfr.Part #
CTCDC5D23F-221K
Package / Case
Nonstandard
Description
220UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Reach Compliance Code :
Compliant
Height - Seated (Max) :
0.098 (2.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
Shielded
Current - Saturation (Isat) :
210mA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
HTS Code :
Type :
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
2.44Ohm Max
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Features :
Rated Current-Max :
0.21 A
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
220 µH
Ratings :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance :
2.44 Ω
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.236 L x 0.236 W (6.00mm x 6.00mm)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
0.1 MHz
Shielded :
Inductance-Nom (L) :
220 µH
Tolerance :
10%
Series :
CTCDC5D23F
Datasheets
CTCDC5D23F-221K
Central Technologies CTCDC5D23F-221K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD